Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network (sieć europejskich organizacji pozarządowych, monitorujących międzynarodowe instytucje finansowe) prezentuje wystawę fotograficzną “Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network (sieć europejskich organizacji pozarządowych, monitorujących międzynarodowe instytucje finansowe) prezentuje wystawę fotograficzną “Dramatyczny wpływ zmian klimatu i przemysłu wydobywczego na kraje Globalnego Południa".
Wystawa przedstawia skutki globalnego ocieplenia, których już dziś dotkliwie doświadczają mieszkańcy krajów rozwijających się (Afryka, Ameryka Południowa, Azja), a także dramatyczne konsekwencje wspierania nieprzyjaznego dla klimatu przemysłu wydobywczego.
Skutki zmian klimatu powodują zwiększenie natężenia klęsk żywiołowych, będące przyczyną głodu, niedożywienia, braku dostępu do wody, przymusowych migracji i narastających konfliktów o zasoby naturalne.
Europejskie instytucje finansowe, takie jak Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju mają za zadanie wspierać ochronę klimatu i przystosowywanie się do skutków zmian klimatu. Mimo jasno określonych zadań, instytucje te nadal angażują publiczne środki w szkodliwe dla klimatu inwestycje związane z wydobyciem ropy, gazu i węgla, czyli paliw kopalnych uznawanych za niezrównoważone źródła energii przyczyniające się zwiększenia tempa zmian klimatu.
W latach 2007-2010 Europejski Bank Inwestycyjny wydał 16 miliardów euro na inwestycje w paliwa kopalne (wydobycie, wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła). W tym samym czasie, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na ten sam cel przeznaczył 2,6 miliarda euro - większość swoich funduszy energetycznych.

Źródło: globalnepoludnie.pl

za rok 2016 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org