STRONA GŁÓWNA | O ZMIANACH KLIMATU | DLA NAUCZYCIELI | UCZESTNICY | RYSUNKI | LINKI | O PROJEKCIE | O ŹRÓDŁACH

Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network (sieć europejskich organizacji pozarządowych, monitorujących międzynarodowe instytucje finansowe) prezentuje wystawę fotograficzną “Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network (sieć europejskich organizacji pozarządowych, monitorujących międzynarodowe instytucje finansowe) prezentuje wystawę fotograficzną “Dramatyczny wpływ zmian klimatu i przemysłu wydobywczego na kraje Globalnego Południa".
Wystawa przedstawia skutki globalnego ocieplenia, których już dziś dotkliwie doświadczają mieszkańcy krajów rozwijających się (Afryka, Ameryka Południowa, Azja), a także dramatyczne konsekwencje wspierania nieprzyjaznego dla klimatu przemysłu wydobywczego.
Skutki zmian klimatu powodują zwiększenie natężenia klęsk żywiołowych, będące przyczyną głodu, niedożywienia, braku dostępu do wody, przymusowych migracji i narastających konfliktów o zasoby naturalne.
Europejskie instytucje finansowe, takie jak Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju mają za zadanie wspierać ochronę klimatu i przystosowywanie się do skutków zmian klimatu. Mimo jasno określonych zadań, instytucje te nadal angażują publiczne środki w szkodliwe dla klimatu inwestycje związane z wydobyciem ropy, gazu i węgla, czyli paliw kopalnych uznawanych za niezrównoważone źródła energii przyczyniające się zwiększenia tempa zmian klimatu.
W latach 2007-2010 Europejski Bank Inwestycyjny wydał 16 miliardów euro na inwestycje w paliwa kopalne (wydobycie, wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła). W tym samym czasie, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na ten sam cel przeznaczył 2,6 miliarda euro - większość swoich funduszy energetycznych.

Źródło: globalnepoludnie.pl

Witamy na archiwalnej (2009) stronie projektu edukacyjnego „Nie podgrzewaj atmosfery”, którego głównym celem było zwrócenie uwagi na problematykę zmian klimatu. Projekt skierowany był przede wszystkim do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, żywimy jednak nadzieję, iż za ich pośrednictwem idea ochrony klimatu dotrze do szerszego grona odbiorców. Wszystkich zainteresowanych tematyką „klimatyczną” gorąco zachęcamy do odwiedzania naszej strony.

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535