klimat.edu.pl

Aktualności

Szkolenie: Kupuj odpowiedzialnie - edukacja konsumencka w zgodzie z naturą i człowiekiem.

Grudzień to miesiąc żniw w handlu. Trudno nie wpaść w szał przedświątecznych zakupów, kiedy zewsząd atakują nas reklamy najpiękniejszych prezentów, w sklepach atmosferę podkręca zapach cynamonowych pierniczków, świąteczne piosenki i dekoracje.
Dylemat „mieć” czy „być” w czasach, gdy rynek jest ulokowany w centrum życia społecznego.
Im głośniej reklamy krzyczą: „kupuj, kupuj, kupuj, bo lepiej, nowocześniej, w promocji i z gratisem”, tym bardziej weź na wstrzymanie, pomyśl o sobie, o swoich potrzebach, o świecie który ma swoje limity. Podczas szkolenia porozmawiamy o mądrym kupowaniu, ale przede wszystkim o tym, co to kupowanie robi z nami i ze światem.

Zapraszamy nauczycieli wszystkich poziomów nauczania z regionu Wielkopolski Wschodniej na szkolenie w Słupcy, 12 grudnia 2024.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy. Szkolenie odbędzie się pod warunkiem zebrania się grupy.

Czytaj więcej
zamów nową bajkę kamishibai

Opowiedz dzieciom o klimacie. Zamów bajkę dla swojej szkoły lub biblioteki

Współczesne bajki opowiadają już nie tylko o krasnoludkach i czarownicach. Potrafią świetnie wprowadzać dzieci w tematy, które są ważne dla współczesności. O zmianach klimatu, kluczowym wyzwaniu naszych czasów, można opowiadać tak, aby dzieci chciały słuchać - i działać! - co udowadniamy właśnie wydaną przez Źródła bajką kamishibai „Opowieść o czarnym smoku” autorstwa Joanny Jagiełło z ilustracjami Niki Jaworowskiej.

Jeśli jesteś nauczycielką/nauczycielem edukacji przedszkolnej lub wczesnoszkolnej, bibliotekarką/bibliotekarzem lub animatorką/ animatorem kultury z miasta poniżej 500 tysięcy mieszkańców, możesz zamówić bajkę nieodpłatnie, wypełniając formularz.

Czytaj więcej
Zdjęcia szkolenia dla nauczycieli opatrzone tekstem Szkolenia dla nauczycieli. Jak uczyć o zmianie klimatu

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli z Wielkopolski Wschodniej

Rozpoczynamy zapisy na bezpłatne szkolenia klimatyczne dla nauczycieli szkół podstawowych i szkół średnich.
Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu? Jak nie zniechęcić ich do walki o lepsze jutro? Jak wpleść jedno z najważniejszych wyzwań współczesności do lekcji historii, matematyki, plastyki i WOSu? Czy technologia nas uratuje? Jak zmiany klimatu wpływają na życie ludzi na całym świecie? I w końcu, jak i kto powinien chronić klimat na Ziemi? Depresja klimatyczna i lęk kontra wiedza i nadzieja - jakie strategie w nauce o klimacie są skuteczne? Z przyjemnością informujemy, że nasze szkolenia klimatyczne dla nauczycieli w Wielkopolsce Wschodniej ruszają już za dwa tygodnie. Pierwsze miasto, które odwiedzimy to Konin, gdzie spotkamy się 30 października 2024, a następnie Kalisz, 7 listopada 2024, Słupca, 12 listopada, Koło, 19 listopada, Ostrów Wlkp, 5 grudnia i "Wągrowiec, 12 grudnia".

Czytaj więcej
CZarny spom ziejący ogniem ilustracja z bajki kamishibai

Zapraszamy na szkolenia: edukacja klimatyczna z teatrzykiem kamishibai

Słyszysz “edukacja klimatyczna najmłodszych” a oczyma wyobraźni widzisz kolejne nudne warsztaty robienia zabawek ze śmieci? Albo swoje nie zawsze udane próby wytłumaczenia maluchom, czym jest efekt cieplarniany? Uczenie kilkulatków o złożonych problemach klimatycznych, bywa wyzwaniem. I dlatego spieszymy z pomocą.
Jeśli pracujesz z dziećmi w wieku 6-10 lat - w szkole, przedszkolu, bibliotece czy świetlicy - to zapraszamy Cię na 4-godzinne, nieodpłatne szkolenie, na którym dowiesz się jak edukować o zmianach klimatu w zrozumiały i atrakcyjny sposób. Gdzie i kiedy? **Białystok - 4 listopada, Bydgoszcz - 12 listopada, Sieradz - 14 listopada, Bielsko-Biała - 15 listopada i Konin - 19 listopada.

Czytaj więcej
bezpłatne warsztaty ekologiczne w Wielkopolsce Wschodniej

Ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty w Wielkopolsce Wschodniej

Zapraszamy klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych z obszaru Wielkopolski Wschodniej na bezpłatne warsztaty ekologiczne realizowane w ramach projektu "Life after coal". Klasy mogą wziąć udział w pojedynczych warsztatach lub w całym cyklu zajęć a szkoła może zamówić zajęcia dla dowolnej liczby klas. Oferta skierowana jest do szkół z powiatów kaliskiego, konińskiego, kolskiego, ostrowskiego, słupeckiego, tureckiego oraz miast Konina i Kalisza. Trenerzy dojeżdżają na warsztaty do szkół.
Do wyboru mamy obecnie pięć tematów: Ciepło, cieplej, gorąco!, Niebieska planeta, Globalne śniadanie, Nie znikaj! - warsztat o bioróżnorodności, Więźniowie geografii.
Aby skorzystać z bezpłatnych warsztatów prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Liczba warsztatów ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia realizowane będą przez cały rok szkolny 2024/2025 lub do wyczerpaniu puli. Pobierz pełną ofertę w pliku PDF.
Zapraszamy!

Fotografia przedstawia stojący na stoliku otwarty teatrzyk kamishibai z przykładową kartą z Opowieści o czarnym smoku

Rozpoczynamy "Edukację klimatyczną z teatrzykiem kamishibai"

Z przyjemnością dzielimy się informacją, że wkrótce dostępna będzie nasze nowa bajka kamishibai. Do napisania bajki zaprosiliśmy laureatkę wielu nagród i znakomitą pisarkę Joannę Jagiełło, a piękne ilustracje wykonała Nika Jaworowska-Duchlińska. "Opowieść o czarnym smoku" właśnie trafia do drukarni, a scenariusze zajęć, które będzie można wykorzystać po przeczytaniu bajki, za chwilę też będą gotowe. A my w międzyczasie przygotowujemy szkolenia. Można spodziewać się nas na przełomie października i listopada w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Sieradzu i Koninie. Szczegóły wkrótce.
Bajka jest elementem projektu "Edukacja klimatyczna z teatrzykiem kamishibai" współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Zdjęcie przedstawia uczestników szkolenia siedzących wokół pracy plastycznej dotczącej żywności.

Life after coal - drugie szkolenie dla edukatorów klimatycznych

Za nami drugi etap szkolenia edukatorów klimatycznych, którzy na dniach zaczynają pracę z młodzieżą w Wielkopolsce Wschodniej. Omówiliśmy i przećwiczyliśmy scenariusze zajęć, pracowaliśmy nad logistyką i już teraz szkoły z terenu powiatów kaliskiego, konińskiego, kolskiego, ostrowskiego, słupeckiego, tureckiego oraz miast Konina i Kalisza mogą zapisywać się na bezpłatne warsztaty.
Zapraszamy!

pierwsze szkolenia dla edukatorów klimatycznych

Pierwsze szkolenie dla edukatorów klimatycznych w projekcie Life after coal

W 14 i 15 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w Źródłach grupę osób, które będą z nami współpracować przy projekcie Life After Coal - Życie po węglu w Wielkopolsce Wschodniej. Po chwilach wzruszenia na początku spotkania, kiedy uczestnicy wspominali pierwsze spotkania ze Źródłami (bardzo miło było spotkać osoby, które brały udział w naszych szkoleniach i projektach 12, 10 czy 7 lat temu), rozmawialiśmy o największych problemach współczesnego świata, przyczynach i skutki zmiany klimaty, o klimatycznych mitach i skąd czerpać wiarygodną wiedzę o klimacie, o tym dlaczego edukacja klimatyczna jest trudna i jak uczyć o zmianie klimatu, o sprawiedliwej transformacji, Europejskim Zielonym Ładzie i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Szkolenie prowadziły Karolina Baranowska i Gosia Świderek ze Źródeł oraz Agnieszka Sadowska z Fundacji Edukacji Klimatycznej i Mateusz Kowalik z Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Ciąg dalszy po wakacjach. A z warsztatami dla uczniów i szkoleniami dla nauczycieli ruszamy w październiku.

podsumowanie projektu 2024

Zakończyliśmy projekt Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0

5 czerwca 2024 r. zakończyliśmy drugą edycję projektu „Łódzkie szkoły dla klimatu”, w której wzięło dziewięć szkół średnich i trzy szkoły podstawowe. Ostatnie siedem miesięcy to pięć dni szkoleń dla nauczycieli i łącznie 120 warsztatów dla młodzieży (prowadzonych przez nauczycieli i edukatorkę Źródeł), a przede wszystkim eksperymenty najpierw nauczycieli, a później uczniów. Sprawdzaliśmy na sobie, czy trudno jest zmienić nawyki tak, by dołożyć cegiełkę do ochrony klimatu. Było trudno, ale jakże satysfakcjonująco. Ponadto młodzież zorganizowała w swoich szkołach akcje klimatyczne, dzięki którym m.in. pojawiło się sporo nowych drzew w okolicach szkół, zbiornik na deszczówkę, szafodzielnia, a młodzież dzieliła się zdobytą wiedzą i doświadczeniami z eksperymentów z kolegami i koleżankami ze szkoły.

Na podsumowującym spotkaniu z nauczycielami zapytaliśmy o rady na przyszłość (liczymy na kontynuację współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i łódzkimi szkołami) i zapytaliśmy, czy poleciliby udział w projekcie innym szkołom. Sto procent odpowiedzi brzmiała TAK :-)

warsztaty - wpływ mody na klimat

Zakończyliśmy eksperymenty klimatyczne

Za nami już wszystkie merytoryczne warsztaty w ramach projektu Łódzkie Szkoły dla Klimatu, który realizujemy we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi oraz 12 łódzkimi szkołami. Na ostatnim zastanawialiśmy się jaki wpływ na klimat ma przemysł modowy. Na spotkaniach podsumowaliśmy też zrealizowane przez uczniów eksperymenty. To chyba najprzyjemniejsza część projektu - słuchać i czytać co się udało i jak dużo udział w projekcje zmienił w jego uczestnikach - jeszcze będziemy się tym dzielić, bo to miód na serce edukatorów. Ponad 200 osób postanowiło sprawdzić się w konkretnym działaniu na rzecz klimatu. Z ewaluacji wynika, że było satysfakcjonująco, młodzież miała poczucie, że wkładany w działanie wysiłek ma sens i warto go kontynuować.

Czytaj więcej
terenowe szkolenie w projekcie Łódzkie szkoły dla klimatu

Upalne szkolenie w kwietniowy dzień

Wczoraj odbyło się trzecie szkolenie w ramach projektu „Łódzkie szkoły dla klimatu”. Tym razem spotkaliśmy się w terenie - w rozkwitniętym parku na Zdrowiu. Skutki zmiany klimatu możemy tej wiosny obserwować nieustannie. Co miesiąc media donoszą, że za nami najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów, najcieplejszy styczeń, najcieplejszy luty, najcieplejszy marzec. Szanse, że w kwietniu będzie podobnie są duże. Podczas szkolenia temperatura w cieniu wynosiła 27 st. C. Było dziwnie. Drzewa, które powinny zakwitnąć za 3 tygodnie już zachwycają (i przerażają jednocześnie). Poznawaliśmy drzewa i rośliny zielne rosnące w parku i wypróbowywaliśmy metody do wykorzystania z uczniami w terenie. Odbyło się też losowanie. W jednej ze szkół w ramach projektu powstanie ogródek dydaktyczny. Los uśmiechnął się do XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi. Gratulujemy!
„Łódzkie szkoły dla klimatu” to wspólny projekt Źródeł i Urzędu Miasta Łodzi.

filmowe podsumowanie pilotażu projektu

Opus Film nagrał klip o projekcie Łódzkie szkoły dla klimatu

Jesteśmy w środku realizacji projektu Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0, natomiast zeszłoroczny pilotaż projektu doczekał się filmu promocyjnego, w którym udział wzięli młodzi uczestnicy pierwszej edycji. Film stworzył łódzki Opus Film we współpracy z Miastem Łódź.
Po pierwszej edycji programu, w której udział wzięło 6 szkół, miasto Łódź dostało zaproszenie na Światowy Kongres Edukacji Ekologicznej WEEC w Abu Zabi. Na tę okazję łódzki Opus Film przygotował, wspólnie z uczestnikami, specjalny film promujący postawy ekologiczne i jednocześnie zachęcający do włączenia się w eksperyment.
W tegorocznej edycji programu Łódzkie Szkoły dla Klimatu bierze udział dwa razy więcej szkół - 12. W dwóch z tych placówek powstaną też zielone świetlice, czyli ogrody eksperymentalne, gdzie można prowadzić poszerzone zajęcia z ekologii.

Czytaj więcej